Robert Krotil
V té době jsme s otcem brousili a leštili kameny rychleji a ve stejné kvalitě, než na učňovském středisku. Přínosem pro mě byla teoretická část výuky, hlavně mineralogie a z praktické části postup broušení šperkových kamenů, ke kterému bych se jednou znovu rád vrátil.
Po úspěšném vyučení následoval vstup do života a nastoupil jsem na 8 let do Granátu Turnov – strojní broušení šperkových kamenů ( hlavně českých granátů, almandinů a zirkonů ). První čtyři roky jako brusič a následný čtyři roky jako seřizovač. Ale koníček běžel souběžně s prací a množili se i unikátní nálezy z Doubravic, Morcínova, Frýdštejna a Novopacka a spolu s otcem jsme zdokonalovali postupy zpracování kamenů a rychlosti jejich vyleštění v té nejvyšší kvalitě, která je dnes již standardem.
Od roku 2003 bylo naše zaměření více směřováno na období permokarbonu ( období dlouhé přes 100 miliónů let – 360 – 250 mil. ) a oblasti kolem Nové a Staré Paky. Ze začátku polní sběry a postupně i pokusy o kopání. Než jsme vykopali první přesličku, přeházelo se mnoho kubíků hlíny. Ale námaha se postupně vyplácela. Znovu jsem musel získat i mnoho informací o tomto období (hlavně o flóře ale i fauně ), co to bylo za rostliny, postupný vývoj druhů postup jejich zkamenění a co k tomu dopomohlo a dnešní příbuzné rostliny.
Jak to všechno začalo
Od svých 5 let jsem se svým otcem ( L.Krotilem ) začínal chodit na kameny do okolí Lomnice nad Popelkou – nejčastěji na Morcínov a do lomu v Doubravicích.
Už v tomto brzkém věku jsem díky otci mohl navštěvovat naleziště, poznávat přírodu a nerostné bohatství okolní krajiny. V té době byly tyto lokality daleko bohatší na acháty, jaspisy, krystaly křemenů, ametystů a záhněd, než je tomu dnes. V té době se ale těmto kamenům neříkalo drahé kameny, nýbrž polodrahokamy.
A jelikož byl otec i členem Minerál klubu Radostná pod Kozákovem ( dnes Kozákov 82 ), stal jsem se jeho členem i já. Tam jsem dostával ( a do dnes dostávám ) mnoho rad a informací od zkušených sběratelů a mohl si rozšiřovat znalosti i z odborného hlediska.
V té době se pořádalo mnoho výletů na naleziště, ale i burzy ( Tišnov, Příbram, Karlovy Vary ), kde byly ukázky nerostů nejen z Čech, ale i ze světových nalezišť.
Časem se moje „ dětská „ sbírka ( zatím neopracovaných kamenů – geody ametystů , záhněd a zkamenělin křídových moří ) rozrostla do slušné velikosti, stal jsem se i já vystavovatelem na každoroční prázdninové výstavě kamenů v Lestkově.
A protože jsem měl o tento koníček zájem a chtěl jsem si nasbírané acháty i sám opracovat, začal mě otec učit postup broušení a leštění. Následně i řezání jako nejvíce nebezpečný ( pro dítě určitě ) krok k opracování kamenů. A tak rozhodování na jakou školu po ZŠ bylo jasné –> SOU – Brusič technického a šperkového kamene.
Jsem přes 20 let stálým vystavovatelem v Lestkově pod Kozákovem ( v budově obecního úřadu ), kde náš klub tradičně pořádá výstavu ze sbírek členů. Výstava se koná přes celé prázdniny ( červenec a srpen ).
Od roku 2013 jsem také spolu vystavovatelem tradiční výstavy kamenů v MUZEU Lomnice nad Popelkou.”
Byl jsem osloven i Základní školou – praktickou v Lomnici nad Popelkou na přednášky o kamenech.
Jedna ( v roce 2013 ) byla směřována na počátky života na zemi a Permokarbon Novopacka – vznik života, historie ( vývoj ) flóry , postupy „ zkamenění „ , doplněno o ukázky ze sbírky a fotkami ze světa.
Druhá ( v roce 2014 ) byla o křemenech – krystaly, acháty a jejich vznik, naleziště, ukázky z okolí i ze světa a fotky jedněch největších krystalů i geod světa.