Toto naleziště je jedno z nejznámějších v ČR. Zkamenělá dřeva ( jak se jim taky říká ) jsou z tohoto naleziště nezaměnitelná pro svoji barevnost a velice dobře zachovanou strukturu původní rostliny. Středy kmenů jsou často vyplněné achátem a výjimečně i krystaly křemene.
Náročnost, která je za nalezením každého dřeva je vysoká. Chodíte po lese, do země zarážíte cca 1 cm silný drát a doufáte, že se ozve jiskrný zvuk. Ale to je pouze poloviční úspěch, protože to velice často bývá jaspis. A když už to jaspis není, je to pouze úlomek dřeva. Pokud se opravdu zadaří a vykopete alespoň půlku i malého kmene, dá se říci, že jste byli velice úspěšný.
Na toto naleziště jsme letos udělali dvě výpravy.
První byla koncem března s kamarádem Jirkou Kaletou. Byl to poměrně úspěšný den. Jirka nelezl pěkný a barevný celotvar, děti slušné úlomky a mě se podařilo vykopat velkou půlku i se středem. I přes počáteční nejistotu, jsme nakonec odjížděli velice spokojeni.
Druhá výprava začátkem dubna byla pouze se synem, který chce stále kopat. I tentokrát jsem vykopal pěkné půlky se středem, ( jeden paprskoví střed dokonce s acháty ). Ale největší radost měl kluk, kterému se podařilo naťuknout velký kus zkamenělého dřeva, pod kterým se skrýval druhý ( viz fotky ). Bylo to ohromné štěstí a po vyleštění budou k vidění na výstave v Lestkově, kde budou mít děti taky jednu vytrínu vlastních nálezů.
Pokud máte zájem nějaké dřevo z této lokality vlastnit, podívejte se na naše stránky, kde je několik ukázek v prodeji.

Kamarád Jirka za pomoci mého syna zrovna našel pěkný celotvar zkamenělého dřeva

Pěkně zbarvený celotvar zkamenělého dřeva, tak typický pro Studenec

Právě vykopaná velká půlka dřeva

Velká půlka zkamenělého dřeva

Druhá výprava na Studenec a velké štěstí mého kluka

Na šest let opravdu pěkný nález